Keď začala tiecť krv, pokračovali zrážky. V Gruzínsku protestujú proti ruskému politikovi

Uznávaný profesor Panfilov o dianí v Gruzínsku.

Gruzínsko zažíva protiruské a protivládne demoštrácie a nepokoje.

Tie začali po tom, ako na zasadnutí Medziparlamentného zhromaždenia pravoslávia (IAO, ruská skratka MAP), ktoré sa konalo v budove gruzínskeho parlamentu, vystúpil Sergej Gavrilov. Rečnil po rusky.

IAO vzniklo v roku 1993 z iniciatívy gréckeho parlamentu. Jeho sídlo je v Aténach. Momentálne má 25 členských krajín.

Viac informácií nám poslal vysokoškolský profesor, historik a novinár Oleg Panfilov.

Gavrilova žiadali, aby odišiel

„Protesty sa začali po tom, čo celá krajina uvidela v kresle gruzínskeho parlamentu zástupcu Štátnej dumy Sergeja Gavrilova. Organizátori medzinárodného pravoslávneho zhromaždenia nevymysleli nič iné, len ako usporiadať svoju konferenciu v parlamentnej sále.

Ukázalo sa pritom, že s tým súhlasil predseda parlamentu a ako organizátori vystúpili poslanci „Gruzínskeho sna“ a frakcie proruskej strany Aliancia vlastencov.

Počas prestávky sa v sále objavili poslanci opozičných frakcií, zablokovali vstup na pódium a požiadali ruského zástupcu, aby odišiel z Gruzínska. V tom istom čase sa začali zhromažďovať pri parlamente a hoteli Radisson zhromažďovať ľudia, ktorí protestovali proti Gavrilovovi.

Ten mal totiž začiatkom deväťdesiatych rokov bojovať v Abcházsku proti Gruzínsku.
Nariadili mu opustiť krajinu

Situácia sa vyhrocovala, úrady Gavrilovovi nariadili opustiť krajinu. Pred budovou parlamentu sa začali zhromažďovať ľudia. Požadovali rezignáciu predsedu parlamentu, vedúceho ministerstva vnútra a Štátnej bezpečnostnej služby. Na námestí sa začali objavovať lídri opozície, ktorí sa počas bežných dňoch medzi sebou ani nebavia.

Protest sa začal meniť v celonárodný, akcie sa začali v Batumi, Kutaisi, Telavi, Zugdidi a ďalších regiónoch.

https://www.aktuality.sk/clanok/702876/ked-zacala-tiect-krv-pokracovali-zrazky-v-gruzinsku-protestuju-proti-ruskemu-politikovi/